Mid Atlantic Pom & Dance Association

MAPDA CHAMPIONSHIPS 3/17 RESULTS

Championships Division I 

POM


Captain

Team

Small 



1st

River Hill

River Hill

2nd

Mt. Hebron

Mt. Hebron

Large 



1st

Good Counsel

Bishop McNamara

2nd

Flowers V

Good Counsel

3rd

Gwynn Park V

Flowers V

JAZZ


Captain

Team

Small 



1st

Flowers V

Flowers V

2nd

River Hill

River Hill

Large  



1st

Bishop McNamara

Bishop McNamara

2nd

Gwynn Park V

Gwynn Park V

KICK


Captain

Team

Small 



1st

Northern

Northern

Large  



1st

Linganore

Linganore

PROP


Captain

Team

Large  



1st

Glenelg

Glenelg

some text

Good Counsel

Good Counsel

LYRICAL


Captain

Team

Small 



1st

Glenelg

Glenelg

2nd

Mt. Hebron

River Hill

3rd

River Hill

Marriotts Ridge

Large 



1st

Bishop McNamara

Bishop McNamara

TOTAL PACKAGE 


Captain

Team

Small 



1st

Northern

Northern

Large



1st

Flowers V

Glenelg

2nd

Glenelg

Flowers V

3rd

Marriotts Ridge 

Marriotts Ridge 

HIP HOP 


Captain

Team

Small  



1st

River Hill

River Hill

Large  



1st

Gwynn Park V

Flowers V

2nd

Bishop McNamara

Gwynn Park V

1st

Flowers V

Bishop McNamara

SPIN OFF

1st Nicollette Colona Northern

2nd Meika Cobb Gwynn Park V

3rd Katie Landry Glenelg

JUMP OFF

1st Jeyvon Harvey Gwynn Park V

2nd Shamya Moore Flowers V

3rd D’Nia Harper Bishop McNamara

Spirit Award: Gwynn Park

WOW Most Entertaining: Flowers Total Pack

Best Costume: Glenelg Total Pack

Best Sportsmanship: Flowers 

Grand Champion: Glenelg $1000

Grand Champion Runner Up: Bishop McNamara $800

Championships Division II & III 

POM


Captain

Team

Division 3 Small 



1st

Friendship Tech Angels

Friendship Tech Angels

2nd

Oxon Hill Gold

Oxon Hill Gold

3rd

Charles County

Charles County

Division 3 Large 



1st

Gwynn Park Middle

Gwynn Park Middle

Division 2 Small 



1st

Oxon Hill Black

Oxon Hill Black

Division 2 Large 



1st

Flowers JV

Flowers JV

2nd

Elizabeth Seton

Elizabeth Seton

3rd

Urbana

Urbana

JAZZ 


Captain

Team

Division 3 Large  



1st

Gwynn Park Middle

Gwynn Park Middle

Division 2 Small 



1st

Kent Island

Kent Island

2nd

North County

North County

Division 2 Large 



1st

Urbana

Urbana

KICK 


Captain

Team

Division 2 Small  



1st

Flowers JV

Flowers JV

2nd

Kent Island

Kent Island

3rd

Oxon Hill Black

Long Reach

LYRICAL 


Captain

Team

Division 3 Small  



1st

We Are Pearls

We Are Pearls

Division 2 Small 



1st

Elizabeth Seton

Elizabeth Seton

2nd

Kent Island

Kent Island

Division 2 Large 



1st

North County

North County

BAND DANCE 


Captain

Team

Division 3 Small  



1st

Laurel Dancing Diamonds

Laurel Dancing Diamonds

2nd

Friendship Tech Angels

Friendship Tech Angels

Division 2 Large  



1st

Friendship Tech Goddess

Friendship Tech Goddess

TOTAL PACKAGE


Captain

Team

Division 2 Small  



1st

Holy Cross

Holy Cross

HIP HOP


Captain

Team

Division 3 Small 



1st

We Are Pearls

Friendship Tech Angels

2nd

Friendship Tech Angels

We Are Pearls

3rd

Oxon Hill Gold

Oxon Hill Gold

Division 3 Large 



1st

Gwynn Park Middle

Gwynn Park Middle

Division 2 Small 



1st

Elizabeth Seton

Elizabeth Seton

Division 2 Large 



1st

Flowers JV

Flowers JV

2nd

Friendship Tech Goddess

Friendship Tech Goddess

3rd

Frederick Douglass

Frederick Douglass

Spirit Award: Friendship Tech

DIVISION II

WOW Most Entertaining: Elizabeth Seton Lyrical

Best Costume: Friendship Tech Lyrical

Best Choreography: Flowers JV Kick

Best Sportsmanship: Kent Island 

Grand Champion: Elizabeth Seton $600

Grand Champion Runner Up: Friendship Tech $400

DIVISION III

WOW Most Entertaining: Gwynn Park Middle Jazz

Best Costume: Oxon Hill Gold Pom

Best Choreography: Gwynn Park Hip Hop 

Grand Champion: Gwynn Park Middle School $300

Grand Champion Runner Up: Laurel Dancing Diamonds $200